niedziela, 7 lutego 2016

Sporttracks vs. GC vs. run-log

Od ponad roku używam jednocześnie trzech portali biegowych: Garmin Connect, run-log.com oraz sporttracks.mobi, na które importuję moje treningi rowerowe i biegowe, a ręcznie wprowadzam pływackie. Technicznie wygląda to tak, że trening jest przesyłany z zegarka do GC przy pomocy aplikacji Garmin Express, sporttracks.mobi automatycznie importuje trening z GC, natomiast run-log.com, no cóż – muszę ręcznie wyeksportować trening z GC do formatu .tcx i zaimportować go w run-log.com. Dodatkowo dochodzą czynności związane ze zmianą nazwy treningu, wybraniem użytych butów, czasami wstawienie komentarza i inne, zajmujące czas. Dlaczego używam aż trzech portali – każdy z nich ma swoje zalety i przewagi nad pozostałymi i jest mi po prostu żal z nich rezygnować. Ale pod koniec minionego roku powiedziałem sobie „dość”, przecież to bez sensu przechowywać te same dane w trzech miejscach jednocześnie, szkoda czasu, szkoda energii, trzeba cos tu zmienić. Zacząłem się zastanawiać, który portal powinien zostać, a z których dwóch zrezygnować. Wybrałem cechy biegowego portalu społecznościowego, które są dla mnie ważne i którymi powinienem się kierować przy moim wyborze. Znalazłem dziewięć takich cech. Każdą cechę uznałem za jednakowo ważną, to znaczy przypisałem jednakowe wagi. W ramach pojedynczej cechy przyznałem od 0 do 5 punków, czyli do zdobycia było 45 punktów.

Możliwości analizy
Możliwości analizy moich treningów są niezwykle istotne, analizuję przebiegnięte dystanse, średnie tempa czy puls. Z trzech portali najsłabsze możliwości analizy ma run-log.com, nieco lepiej przedstawia się sytuacja w Garmin Connect, największe możliwości oferuje sporttracks.mobi, umożliwia tworzenie i zapisywanie własnych, całkiem zaawansowanych raportów.
W tej rywalizacji run-log.com otrzymuje 1 punkt, GC 3 punkty, a sporttracks.mobi 5 punktów.

Śledzenie sprzętu
To, moim zdaniem, niezwykle przydatna cecha dobrego portalu sportowego. Najczęściej będziemy śledzili kilometraż butów, ale niektórzy także łańcucha rowerowego czy opon. Run-log.com umożliwia śledzenie butów i roweru, można dodać również krótki komentarz do sprzętu. GC umożliwia dodanie butów i roweru, można określić maksymalny przebieg (w kilometrach) oraz automatycznie dodawać sprzęt do nowych aktywności. Ale ponownie sporttracks.mobi bije konkurencję na głowę. Umożliwia dodanie zdjęcia sprzętu (wyszukanie w google zdjęcia przedstawiającego dokładnie „nasze” buty bywa trudne, ale nie niemożliwe ;-)), ale także pozwala ustawić poprzednie zużycie dla sprzętu używanego, a także łączyć sprzęt w większe całości. I znowu górą jest sporttracks.mobi zdobywając 5 punktów, Garmin Connect zdobywa 3 punkty, a run-log 2 punkty.

Widget
Wigdet pozwala zamieścić podsumowanie swoich osiągnięć treningowych na blogu czy w stopce na forum internetowym. Jest także linkiem do profilu na portalu sportowym. Z omawianych trzech portali najbardziej zaawansowany widget ma run-log.com, można go personalizować i dostosowywać według własnego uznania, podstawowy widget ma sporttracks.mobi (a w dodatku zdarzają się problemy z jego wyświetlaniem), natomiast portal Garmin Connect nie oferuje żadnego widgetu. Run-log.com otrzymuje 5 punktów, sporttracks.mobi 3 punkty, a Garmin Connect – 0 punktów.

Koszty
Konto na portalu run-log.com jest bezpłatne, na portalu Garmin Connect teoretycznie także, ale tak naprawdę „płaci się” przy kupnie urządzenia GPS firmy Garmin, a konto dostaje się niejako gratis. Konto na sporttracks.mobi jest płatne, co roku płaci się 35 USD (ok. 140 zł przy obecnym kursie dolara). Jest to pewnego rodzaju corocznie odnawialny abonament. Garmin Connect oraz run-log.com otrzymują w tej kategorii 5 punktów, a sporttracks.mobi 2 punkty, bo jednak, umówmy się 140 zł rocznie to nie jest jakaś horrendalnie wysoka, zaporowa opłata.

Rekordy
Rekordy pozwalają odnotować i wyświetlić nasze najlepsze osiągnięcia w bieganiu, kolarstwie czy innej dyscyplinie. Run-log.com oferuje najmniejsze możliwości w tej dziedzinie, można zgłosić swój udział w jakimś wydarzeniu sportowym, a następnie uzyskany wynik ustawić jako swój rekord. Garmin Connect pozwala odnotowywać dla biegania i kolarstwa i są to wyniki uzyskane na treningu lub podczas startu. Co ciekawe, GC traktuje trening jako całość i nie „wyszukuje” najszybszego odcinka treningu odpowiadającemu danemu dystansowi. Inaczej jest w sporttracks.mobi, który wyszukuje najszybsze odcinki zaimportowanych treningów i proponuje je jako rekordy. Sporttracks.mobi klasyfikuje rekordy w oparciu o czas, dystans, przyrost wysokości, kalorie oraz wysiłek. Można filtrować rekordy wybierając sport oraz zakres dat, poniżej pokazane są moje rekordy dla biegania i wszystkich dat:
Run-log.com otrzymuje w tej kategorii 2 punkty, Garmin Connect 4 punkty, a sporttracks.mobi również 4 punkty.

Masa ciała i tętno spoczynkowe
Osobiście przywiązuję dużą wagę do tego, czy portal pozwala zapisywać masę oraz tętno spoczynkowe. Nie najlepiej przedstawia się tutaj portal sporttracks.mobi, który pozwala jedynie wprowadzić masę ciała oraz poziom tłuszczu (jeśli tylko oczywiście ktoś go mierzy). Natomiast jeżeli ktoś korzysta z aplikacji desktopowej Sporttracks (nie webowej), to można tam wprowadzać całą gamę parametrów – liczbę godzin snu, tętno maksymalne, samopoczucie, ciśnienie krwi i inne. Ubogo wypada także w tej kategorii portal Garmin Connect – pozwala jedynie zapisywać masę ciała i wyświetlać ją na prostym wykresie dla wybranego okresu czasu. Bardzo dobrze przedstawia się za to portal run-log.com, oprócz masy ciała i tętna spoczynkowego można wprowadzać kalorie, liczbę godzin snu, a także – o zgrozo – alkohol i papierosy, na dobrą sprawę idąc tym tropem autor mógł pomyśleć o dodaniu kolumny dla liczby „wciągniętych kresek” czy wypalonych jointów ;-).
Run-log.com otrzymuje 5 punktów, sporttracks.mobi 3 punkty, a GC 2 punkty.

Możliwość personalizacji
Możliwości personalizacji, czyli w moim rozumieniu – tworzenia pulpitów, dostosowywania układu raportów, wybieranie wyświetlanych kolumn z danymi według własnego uznania. Największe możliwości oferuje sporttracks.mobi, który pozwala dostosowywać widok kalendarza , tworzyć własne, dość zaawansowane raporty oraz dostosowywać wyświetlane dane w dziale treningi. Garmin Connect pozwala dostosowywać wygląd w ograniczonym zakresie: można tworzyć własne pulpity, nadawać im nazwy, a do tych pulpitów dodawać różne karty np. sprzętu, aktywności, kalendarza. Run-log.com nie pozwala na żadne zmiany swojego wyglądu, wszystko jest „na sztywno”. Sporttracks.mobi otrzymuje 4 punkty, GC 2 punkty, a run-log.com 0 punktów.

Aplikacja mobilna
Run-log.com oferuje swoją aplikację mobilną, która jest prostym narzędziem do rejestrowania przebiegniętej trasy w urządzeniu przenośnym, jednak dostępna jest jedynie wersja na Androida. Garmin oferuje innego rodzaju aplikację: mobilną wersję swojego serwisu Garmin Connect Mobile, dostępną z poziomu telefonu. Dostępne są wersje na Androida oraz iOS-a. Aplikacja pozwala na bezprzewodowe przesyłanie treningów z urządzenia do GC, przeglądanie segmentów, list wyników znajomych oraz wiele innych, zrzut ekranu poniżej pokazuje pewien fragment możliwości. Brawo dla Garmina. Sporttracks.mobi nie oferuje żadnej aplikacji mobilnej, ponieważ sam w sobie jest mobilnym serwisem. Garmin wygrywa tę konkurencję otrzymując 5 punktów, run-log.com otrzymuje 2 punkty, a sporttracks.mobi dostaje 0 punktów.

Wizja
Kilka słów o przyszłości, o perspektywach rozwoju. Run-log.com jest rozwijany przez polskiego dewelopera, co przyjmuję za plus. To jest stabilny serwis, posiadający kilka, może kilkanaście tysięcy użytkowników, jednak nie zauważyłem, żeby był rozwijany, mogę na nim zaobserwować pewną stagnację. Garmin Connect to flagowy serwis dominującego producenta sprzętu do rejestrowania treningów, jest intensywnie rozwijany (wersja mobilna), jednak nie mogę powstrzymać się przed zadaniem pytania: a co jeśli za 6 lat moje oba Garminy się zepsują i spodoba mi się zegarek konkurencji np. Suunto ? Jednak największe perspektywy pokładam w sporttracks.mobi. Jest to serwis rozwijany przez pasjonatów, płatny, ale bardzo dobry. Serwis jest nieustannie rozwijany, dodawane są nowe funkcjonalności i nie mam żadnych obaw, co do jego przyszłości. Ma własne forum, można zgłaszać błędy i zapytania, a nowości są przedstawiane we wpisach na blogu. Sporttracks.mobi wygrywa tę konkurencję otrzymując 5 punktów, GC otrzymuje 3 punkty, a run-log.com 2 punkty.

Podsumowanie
Rywalizację wygrał sporttracks.mobi, za nim uplasował się Garmin Connect, a na trzecim miejscu znalazł się run-log.com. Ważne jest przede wszystkim to, czego szukamy w takim serwisie. Ci, którzy szukają świetnej aplikacji mobilnej wybiorą GC, ci, którzy doceniają możliwości analizy wybiorą sporttracks.mobi. W końcu ci, dla których najważniejszym kryterium jest cena, wybiorą run-loga bądź Garmin Connect.
Ja wybieram sporttracks.mobi. Z prowadzenia run-loga już zrezygnowałem pod koniec ubiegłego roku, z Garmin Connect będę się powoli rozstawał się na dniach ;-). Szkoda mi pewnych funkcjonalności tego serwisu, przede wszystkim aplikacji mobilnej czy możliwości tworzenia własnych pulpitów, ale jednak tracę dodatkowo kilka, kilkanaście minut po każdym treningu na zaimportowanie treningu do kolejnego, nadmiarowego portalu. W dzisiejszym szybkim, zabieganym świecie szkoda na to czasu.

Siema!